Firstbeat-tiimi

Firstbeatilla työskentelee yli 100 hyvinvoinnista ja urheilusta innostunutta asiantuntijaa. Ydinosaamisemme perustuu monitieteelliseen kehitystyöhön fysiologian, matemaattisen mallintamisen ja käyttäytymisen ymmärtämisen alueella.

Joni Kettunen

Ph.D., toimitusjohtaja, yrityksen perustajajäsen
joni.kettunen@firstbeat.com

Joni tuntee hyvin alan haasteet ja mahdollisuudet sekä tutkimuksellisesta että kaupallisesta näkökulmasta. Hänen tavoitteenaan on luotsata Firstbeatia ratkaisemaan ihmisten hyvinvointiin liittyviä haasteita teknologiaan pohjautuvien ratkaisujen avulla. Kettunen on toiminut ennen Firstbeatin perustamista tutkijana useissa eri yliopistoissa. Hän väitteli vuonna 1999 psykologian tohtoriksi stressin fysiologian mittaamisesta.

Juho Tuppurainen

M.Sc., varatoimitusjohtaja
juho.tuppurainen@firstbeat.com
+358 40 5205 986

Firstbeatin virallinen tykyguru Juho Tuppurainen on työskennellyt hyvinvointipalveluiden globaalissa kentässä jo vuodesta 2002. Työhyvinvoinnin intohimoisena puolestapuhujana Juho luotsaa Firstbeatin missiota muuttaa työelämää energisemmäksi ja tehokkaammaksi yksi työntekijä kerrallaan. Työn vastapainoksi Juho rentoutuu kesällä mökkeillen, talvella kiekkoa seuraten sekä liikkumalla ja penkkiurheilemalla monipuolisesti eri lajien merkeissä.

Veli-Pekka Kurunmäki

B.Sc., asiakkuuspäällikkö, huippu-urheilu
veli-pekka.kurunmaki@firstbeat.com

Veli-Pekka vastaa työstämme huippu-urheilussa maailman johtavien joukkueiden ja urheilijoiden kanssa. Veli-Pekka on koulutukseltaan liikuntafysiologi ja hänellä on omakohtaista kokemusta sekä valmennuksesta että kilpaurheilusta.

Tero Myllymäki

Tutkimuspäällikkö, Fysiologia
tero.myllymaki@firstbeat.com

Tiina Hoffman

M.Sc., liikuntafysiologi, hyvinvointiasiantuntija
tiina.hoffman@firstbeat.com

Tiina on Firstbeatin kokenut liikuntafysiologi, hyvinvointiasiantuntija ja kouluttaja. Aiemmin Tiina on työskennellyt mm. ylikuntoon ja sykevaihteluun liittyvissä kenttätutkimuksissa Jyväskylän yliopistolla ja KIHUlla sekä toiminut hiihtovalmentajana Alaskan yliopistossa.

Heikki Rusko

Ph.D. Prof., yrityksen perustajajäsen

Heikki Rusko tunnetaan erityisesti urheilijoiden ylikuntoa ja palautumista koskevasta tutkimuksesta sekä fysiologisesta perustutkimuksesta. Hän on toiminut mm. Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskuksen (KIHU) johtajana ja liikuntateknologian professorina Jyväskylän yliopistossa. Hänet on kutsuttu mm. ACSM:n (American College of Sports Medicine) ja Olympiakomitean jäseneksi.

Anna de Torres

M.Soc.Sci., markkinointijohtaja
anna.de.torres@firstbeat.com

Tuulia Kärki

Tuulia Kärki

Talousjohtaja
tuulia.karki@firstbeat.com

Timo Sydänmaanlakka

Asiakkuusjohtaja
timo.sydanmaanlakka@firstbeat.com
+358 40 4830 842

Jori Palenius

Asiakkuusjohtaja
jori.palenius@firstbeat.com
+358 40 4830 841

Petro Punna

Asiakkuusjohtaja
petro.punna@firstbeat.com
+358 45 617 3925

Siiri Naukkarinen

Partner Manager, hyvinvointi
siiri.naukkarinen@firstbeat.com
+358 40 0276 800

Joonas Lyytinen

Asiakkuusvastaava, hyvinvointi
joonas.lyytinen@firstbeat.com
+358 41 5166 856

Hanna Rinta

Asiakkuusjohtaja, työhyvinvointi
hanna.rinta@firstbeat.com
+358 40 8316 778

Kristiina Mähönen

Asiakkuusvastaava, hyvinvointi
kristiina.mahonen@firstbeat.com
(Äitiyslomalla 8.5.2019 alkaen)

Janne Hautala

Asiakkuusvastaava, työhyvinvointi
janne.hautala@firstbeat.com
+358 40 8418 547

Niina Palin

Niina Palin

Asiakkuusvastaava
niina.palin@firstbeat.com
+358 400 464 839