Firstbeat-tiimi

Firstbeatilla työskentelee yli 100 hyvinvoinnista ja urheilusta innostunutta asiantuntijaa. Ydinosaamisemme perustuu monitieteelliseen kehitystyöhön fysiologian, matemaattisen mallintamisen ja käyttäytymisen ymmärtämisen alueella.

Joni Kettunen

Ph.D., toimitusjohtaja, yrityksen perustajajäsen
joni.kettunen@firstbeat.com

Joni tuntee hyvin alan haasteet ja mahdollisuudet sekä tutkimuksellisesta että kaupallisesta näkökulmasta. Hänen tavoitteenaan on luotsata Firstbeatia ratkaisemaan ihmisten hyvinvointiin liittyviä haasteita teknologiaan pohjautuvien ratkaisujen avulla. Kettunen on toiminut ennen Firstbeatin perustamista tutkijana useissa eri yliopistoissa. Hän väitteli vuonna 1999 psykologian tohtoriksi stressin fysiologian mittaamisesta.

Juho Tuppurainen

M.Sc., varatoimitusjohtaja
juho.tuppurainen@firstbeat.com
+358 40 5205 986

Firstbeatin virallinen tykyguru Juho Tuppurainen on työskennellyt hyvinvointipalveluiden globaalissa kentässä jo vuodesta 2002. Työhyvinvoinnin intohimoisena puolestapuhujana Juho luotsaa Firstbeatin missiota muuttaa työelämää energisemmäksi ja tehokkaammaksi yksi työntekijä kerrallaan. Työn vastapainoksi Juho rentoutuu kesällä mökkeillen, talvella kiekkoa seuraten sekä liikkumalla ja penkkiurheilemalla monipuolisesti eri lajien merkeissä.

Aki Pulkkinen

M.Sc., liikuntafysiologi, tuotepäällikkö kuluttajatuotteet, yrityksen perustajajäsen
aki.pulkkinen@firstbeat.com

Aki vastaa yhtiön fysiologisesta sisällöstä sekä tuotekehityksen osalta että tuotteiden käyttöön liittyen. Hänellä on syvällinen kokemus fysiologisen mallintamisen perusteiden lisäksi liikunnan ohjeistamisesta ja valmennuksesta eri tasoilla. Aki Pulkkinen on koulutukseltaan liikuntafysiologi ja hän on myös yksi yhtiön perustajajäsenistä.

Veli-Pekka Kurunmäki

B.Sc., asiakkuuspäällikkö, huippu-urheilu
veli-pekka.kurunmaki@firstbeat.com

Veli-Pekka vastaa työstämme huippu-urheilussa maailman johtavien joukkueiden ja urheilijoiden kanssa. Veli-Pekka on koulutukseltaan liikuntafysiologi ja hänellä on omakohtaista kokemusta sekä valmennuksesta että kilpaurheilusta.

Tero Myllymäki

Tutkimuspäällikkö, Fysiologia
tero.myllymaki@firstbeat.com

Tiina Hoffman

M.Sc., liikuntafysiologi, hyvinvointiasiantuntija
tiina.hoffman@firstbeat.com

Sami Saalasti

 Ph.D., teknologiajohtaja

Sami vastaa Firstbeatin matemaattisesta mallintamisesta ja algoritmien teknisestä kehityksestä. Samilla on merkittävä rooli sykeanalyysiteknologian kehittämisessä. Hänen väitöskirjansa vuonna 2003 käsitteli hermoverkkojen soveltamista sydämen sykkeen analyysiin ja kehon toiminnan mallintamiseen.

Heikki Rusko

Ph.D. Prof., yrityksen perustajajäsen

Heikki Rusko tunnetaan erityisesti urheilijoiden ylikuntoa ja palautumista koskevasta tutkimuksesta sekä fysiologisesta perustutkimuksesta. Hän on toiminut mm. Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskuksen (KIHU) johtajana ja liikuntateknologian professorina Jyväskylän yliopistossa. Hänet on kutsuttu mm. ACSM:n (American College of Sports Medicine) ja Olympiakomitean jäseneksi.

Anna de Torres

M.Soc.Sci., markkinointijohtaja
anna.de.torres@firstbeat.com

Jori Palenius

Asiakkuusjohtaja
jori.palenius@firstbeat.com
+358 40 4830 841

Timo Sydänmaanlakka

Asiakkuusjohtaja, yritysmyynti
timo.sydanmaanlakka@firstbeat.com
+358 40 4830 842

Siiri Naukkarinen

Partner Manager, hyvinvointi
siiri.naukkarinen@firstbeat.com
+358 40 0276 800

Joonas Lyytinen

Asiakkuusvastaava, hyvinvointi
joonas.lyytinen@firstbeat.com
+358 41 5166 856

Kristiina Mähönen

Asiakkuusvastaava, hyvinvointi
kristiina.mahonen@firstbeat.com
(Äitiyslomalla 8.5.2019 alkaen)

Hanna Rinta

Asiakkuusjohtaja, työhyvinvointi
hanna.rinta@firstbeat.com
+358 40 8316 778

Johanna Liikkanen

Asiakkuusvastaava, työhyvinvointi
johanna.liikkanen@firstbeat.com
+358 50 3100 630

Janne Hautala

Asiakkuusvastaava, työhyvinvointi
janne.hautala@firstbeat.com
+358 40 8418 547

Tanja Korolainen

Asiakkuusvastaava, työhyvinvointi
tanja.korolainen@firstbeat.com
+358 40 6725 585

Jan-Erik Lind

Asiakkuusvastaava
jan-erik.lind@firstbeat.com
+358408310335