Firstbeat tiimi

Firstbeatilla työskentelee yli 80 hyvinvoinnista ja urheilusta innostunutta asiantuntijaa. Ydinosaamisemme perustuu monitieteelliseen kehitystyöhön fysiologian, matemaattisen mallintamisen ja käyttäytymisen ymmärtämisen alueella.

Joni Kettunen

Ph.D., toimitusjohtaja, yrityksen perustajajäsen
joni.kettunen@firstbeat.com

Joni tuntee hyvin alan haasteet ja mahdollisuudet sekä tutkimuksellisesta että kaupallisesta näkökulmasta. Hänen tavoitteenaan on luotsata Firstbeatia ratkaisemaan ihmisten hyvinvointiin liittyviä haasteita teknologiaan pohjautuvien ratkaisujen avulla. Kettunen on toiminut ennen Firstbeatin perustamista tutkijana useissa eri yliopistoissa. Hän väitteli vuonna 1999 psykologian tohtoriksi stressin fysiologian mittaamisesta.

Juho Tuppurainen

M.Sc., varatoimitusjohtaja
juho.tuppurainen@firstbeat.com

Juhon tehtävänä on kehittää yrityksemme hyvinvointitoimintoja. Hän on ollut mukana tekemässä pioneerityötä globaalissa hyvinvointipalveluiden kentässä jo vuodesta 2002 ja hänelle on muodostunut vahva osaaminen hyvinvointipalveluiden tuotteistukseen.

Aki Pulkkinen

M.Sc., liikuntafysiologi, tuotepäällikkö kuluttajatuotteet, yrityksen perustajajäsen
aki.pulkkinen@firstbeat.com

Aki vastaa yhtiön fysiologisesta sisällöstä sekä tuotekehityksen osalta että tuotteiden käyttöön liittyen. Hänellä on syvällinen kokemus fysiologisen mallintamisen perusteiden lisäksi liikunnan ohjeistamisesta ja valmennuksesta eri tasoilla. Aki Pulkkinen on koulutukseltaan liikuntafysiologi ja hän on myös yksi yhtiön perustajajäsenistä.

Veli-Pekka Kurunmäki

B.Sc., asiakkuuspäällikkö, huippu-urheilu
veli-pekka.kurunmaki@firstbeat.com

Veli-Pekka vastaa työstämme huippu-urheilussa maailman johtavien joukkueiden ja urheilijoiden kanssa. Veli-Pekka on koulutukseltaan liikuntafysiologi ja hänellä on omakohtaista kokemusta sekä valmennuksesta että kilpaurheilusta.

Tero Myllymäki

Tutkimuspäällikkö, Fysiologia
tero.myllymaki@firstbeat.com

Tiina Hoffman

M.Sc., liikuntafysiologi, hyvinvointiasiantuntija
tiina.hoffman@firstbeat.com

Sami Saalasti

 Ph.D., teknologiajohtaja

Sami vastaa Firstbeatin matemaattisesta mallintamisesta ja algoritmien teknisestä kehityksestä. Samilla on merkittävä rooli sykeanalyysiteknologian kehittämisessä. Hänen väitöskirjansa vuonna 2003 käsitteli hermoverkkojen soveltamista sydämen sykkeen analyysiin ja kehon toiminnan mallintamiseen.

Heikki Rusko

Ph.D. Prof., yrityksen perustajajäsen

Heikki Rusko tunnetaan erityisesti urheilijoiden ylikuntoa ja palautumista koskevasta tutkimuksesta sekä fysiologisesta perustutkimuksesta. Hän on toiminut mm. Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskuksen (KIHU) johtajana ja liikuntateknologian professorina Jyväskylän yliopistossa. Hänet on kutsuttu mm. ACSM:n (American College of Sports Medicine) ja Olympiakomitean jäseneksi.

Petri Pyöriä

M.Sc., tuotekehitysjohtaja

Maija Korkalainen

FM, BBA, Markkinointipäällikkö
maija.korkalainen@firstbeat.com
+358 400 246 836

Jori Palenius

Tiiminvetäjä, palveluntarjoajat
jori.palenius@firstbeat.com
+358 40 4830 841

Timo Sydänmaanlakka

Tiiminvetäjä, yritysmyynti
timo.sydanmaanlakka@firstbeat.com
+358 40 4830 842

Joonas Lyytinen

Asiakkuusvastaava, hyvinvointi
joonas.lyytinen@firstbeat.com
+358 41 5166 856

Aino Virtanen

Asiakkuusvastaava, hyvinvointi
aino.virtanen@firstbeat.com
+358 40 7015598

Hanna-Mari Pussila

Asiakkuusvastaava, hyvinvointi
hanna-mari.pussila@firstbeat.com
Puh: +358 41 462 4123

Petra Erätuli-Kola

Asiakkuusvastaava, työhyvinvointi
petra.eratuli@firstbeat.com
Puh: +358 400 415 946